FAYDALI BİLGİLER

Baharatların Yemeklere Lezzet Katmaları Dışında Faydalarını Biliyor musunuz?

Nane: Folik asitten zengin koyu yeşiller grubunda yer alır.  Özellikle tazeyken su ihtiyacınızı karşılar, hazımsızlığın, mide bulantısının ve midedeki gazın azalmasına yardımcı olur.

Pul biber/Kırmızı biber: Kapsaisin adlı metabolizmayı hızlandıran bir antioksidan içeren pul biberi sık sık tüketebilirsiniz ancak yine de tüketiminize dikkat edin; çünkü pul biber de bir miktar tuz içerir.

Kekik: Et yemeklerinin vazgeçilmezi olan kekik mideyi rahatlatarak gaz oluşumunu önler. Kan kolesterolünü düşürür.

Akbiber: Kapsaisin ve karoten içeren akbiber bağışıklığı destekleyerek metabolizmamızı hızlandırır.

Kimyon: Bitkisel demir için iyi bir kaynaktır... [devamı]

Sıcak Havalarda Sağlığınızı Korumak İçin...

Yüksek nemin olduğu havalarda, ciltte buharlaşma yavaşladığından, vücut yeteri kadar soğuyamamakla birlikte kişi nefes almakta zorlanır ve bunalmaya başlar.

. Çok sıcak havalarda, özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde, özellikle kalp damar, beyin ve ciltte ilgili rahatsızlıklar sık görülmektedir. Özellikle tansiyon ve kalp hastası, diyabet ve kilo fazlası olanlar mümkünse öğle saatleri dışında diğer zamanlarda dışarıda bulunmalıdır.
. Güneşin ultraviyole ışınlarının yararı yanında, deri üzerindeki lekelerden, deri yaşlanması, hatta kanserlerine varıncaya kadar zararlarından daha az etkilenmek için yüksek korumalı güneş kremi mutlaka kullanılmalıdır.
. Çok uzun süren ağır spordan kaçınılmalıdır. Spor için mümkü... [devamı]